Jak zdać maturę z matematyki?


Sprawdzone sposoby!

Dla umysłów analitycznych przysłowiowa bułka z masłem, dla urodzonych humanistów odwieczna zmora – królowa nauk ma swoich sympatyków i antyfanów. Jak pokazują statystyki z ostatnich lat, to właśnie matura z matematyki sprawia uczniom najwięcej problemów. Ilość materiału, którą trzeba opanować, jest na tyle obszerna, że na naukę musiałbyś poświęcać kilka godzin dziennie, w dodatku przez wiele miesięcy, studiując przy tym różnego rodzaju książki, vademeca i repetytoria maturalne oraz rozwiązując arkusze egzaminacyjne. Z większością zagadnień spotkasz się zapewne tylko raz w życiu – właśnie na maturze. Przygotowując się do egzaminu nie masz też pewności, że materiał, który właśnie przerabiasz, pojawi się w pytaniach. Za to ten, który postanowiłeś pominąć, zapewne Cię zaskoczy – każdemu z nas zdarzały się przecież takie sytuacje.

Od teraz nie musisz uczyć się wszystkiego, aby zdać maturę z matematyki na poziomie podstawowym!

Mamy dla Ciebie gotowe rozwiązanie: e-book, dzięki któremu:

 • dowiesz się, jakie zadania są najwyżej punktowane i jak je poprawnie rozwiązać,
 • opanujesz niezbędny materiał w zaledwie 10 dni,
 • zdasz maturę z matematyki na minimum 30%.

Strategia wykonania najlepiej ocenianych zadań to klucz do Twojego sukcesu. Jesteśmy tego pewni, ponieważ dzięki naszemu przewodnikowi „Zaoraj maturę” aż 100% klientów w 2020 roku zdało maturę z matematyki!

KUP PAKIET PRZEDMIOTÓW OBOWIĄZKOWYCH - 3 PRZEDMIOTY W CENIE 2!

Wszystkie poradniki "Zaoraj maturę" do przedmiotów obowiązkowych w jednym pakiecie za jedyne 75 zł 49,90 zł.
Jeżeli chcesz uczyć się naszym systemem do wszystkich przedmiotów egzaminacyjnych wybierz ten pakiet - ZA 49,90 zł OTRZYMASZ:
E-book "Zaoraj Maturę" do MATEMATYKI
E-book "Zaoraj Maturę" do JĘZYKA POLSKIEGO
E-book "Zaoraj Maturę" do JĘZYKA OBCEGO (ANGIELSKI I NIEMIECKI W JEDNYM)

pakiet2021

 

Z nami zdasz maturę z matematyki!

Jeżeli dla Ciebie również matura z matematyki to nic innego jak przykry obowiązek, dobrze trafiłeś! Pokażemy Ci, jak minimalnym nakładem czasu i pracy zdać ten egzamin. Zamów już dziś nasz przewodnik i dowiedz się, jak zdać maturę z matematyki.
 

Matura z matematyki - co musisz wiedziec o egzaminie?

Matematyka, podobnie jak język polski i nowożytny język obcy, jest przedmiotem obowiązkowym na egzaminie maturalnym. To oznacza, że musisz zdawać go na poziomie podstawowym. Poziom rozszerzony natomiast możesz wybrać w ramach przedmiotu dodatkowego. Zakres wiedzy, który ma sprawdzić matura z matematyki, zostaje określony w podstawie programowej kształcenia ogólnego. Zanim przystąpisz do egzaminu, musisz wypełnić tak zwaną deklarację maturalną, a następnie złożyć ją u dyrektora swojej szkoły. Egzamin trwa 170 minut. W tym czasie salę egzaminacyjną możesz opuścić jedynie w uzasadnionej sytuacji i po otrzymaniu na to zgody. Jeżeli będziesz posiadać przy sobie niedozwolone przedmioty czy materiały lub niesamodzielnie rozwiązywać zadania, Twój egzamin zostanie przerwany i unieważniony, a Ty będziesz zmuszony opuścić salę.

Zastanawiasz się, jak zdać maturę z matematyki na poziomie podstawowym lub rozszerzonym? Zapoznaj się z naszymi sprawdzonymi sposobami. Repetytorium do matury z matematyki, książki do nauki , arkusze egzaminacyjne z poprzednich lat, a może nasz gotowy e-book, dzięki któremu na pewno zdasz egzamin na 30%? Jesteśmy pewni, że znajdziesz dla siebie odpowiednią metodę, dzięki której dowiesz się, jak dobrze zdać maturę z matematyki.

Matura z matematyki – z czego można korzystać na egzaminie?

Podczas egzaminu maturalnego z matematyki możesz korzystać z linijki i cyrkla, kalkulatora prostego (umożliwiającego jedynie dodawanie, odejmowanie, mnożenie i dzielenie; zabronione jest używanie kalkulatora naukowego), a także zestawu wzorów matematycznych, przygotowanego przez CKE – najlepiej, jeśli zapoznasz się z nim wcześniej, aby podczas matury wiedzieć, gdzie szukać w nim potrzebnych informacji. Wypełniając arkusz egzaminacyjny nie możesz używać ołówka.


Z czego składa się arkusz maturalny z matematyki?

Egzamin jest pisemny, a zadania zawarte w arkuszu dzielą się na 3 grupy:

 • zadania zamknięte – do każdego z nich podane są 4 odpowiedzi i tylko 1 jest poprawna,
 • zadania otwarte z krótkimi odpowiedziami – wymagają jedynie krótkiego uzasadnienia,
 • zadania otwarte z rozszerzonymi odpowiedziami – wymagają dokładnego opracowania strategii rozwiązania oraz zaprezentowania sposobu rozumowania.

Cały arkusz egzaminacyjny zawiera łącznie 34 pytania. Zadania zamknięte punktowane są w skali 0-1, otwarte krótkiej odpowiedzi: 0-2, a otwarte rozszerzonej odpowiedzi: 0-4, 0-5, 0-6. Za prawidłowe rozwiązanie wszystkich zadań możesz otrzymać łącznie 50 punktów.

Matura z matematyki - krok po kroku

Kiedy masz już przed sobą arkusz egzaminacyjny, spróbuj skupić się maksymalnie. Zapoznaj się dokładnie z wszystkimi wytycznymi. Pamiętaj, że każdy punkt się liczy – nawet jeśli znasz tylko część odpowiedzi, pisz. Zebraliśmy dla Ciebie kilka przydatnych wskazówek, które pomogą Ci podczas rozwiązywania matematycznych zadań.

 • Na początku zapoznaj się z całym arkuszem egzaminacyjnym – to pomoże Ci ocenić skalę trudności pytań i wyodrębnić te, które są dla Ciebie najłatwiejsze – od tych powinieneś rozpocząć rozwiązywanie testu.
 • Jeśli zadanie sprawia Ci trudność, zostaw je i przejdź do następnego – nie trać czasu na wykonywanie obliczeń, które okazują się dla Ciebie zbyt problematyczne. Odłóż je na później i wróć, jeśli starczy Ci czasu – być może okaże się, że po wykonaniu kilku innych zadań stres znacznie się zmniejszy, a Twój umysł odblokuje.
 • Nie pozostawiaj pytań zamkniętych bez odpowiedzi – na maturze z matematyki nie ma punktów ujemnych, dlatego, nawet jeśli nie znasz odpowiedzi na pytanie zamknięte, udziel jej, zaznaczając tę, która wydaje Ci się prawidłowa – być może będzie to strzał w dziesiątkę.
 • Nie pomijaj pytań otwartych – rozbudowane zadania z reguły wzbudzają olbrzymi strach, choć zupełnie niepotrzebnie. Zawsze zapoznaj się z treścią zadania i dopiero wtedy oceń, czy jesteś w stanie je rozwiązać.
 • Uważaj na zadania, które pozornie wydają się banalne – w odpowiedziach bardzo często znajdują się najczęściej popełniane przez uczniów błędy, przez co nietrudno o pomyłkę, tym bardziej, że dokonując obliczeń, bardzo często działasz schematycznie. Przeczytaj dokładnie wszystkie warianty i skup się podczas udzielania odpowiedzi.
 • Przenieś wyniki dokładnie na arkusz odpowiedzi – przed Tobą ostatnia prosta, ale i tu łatwo o popełnienie błędu. Bądź uważny i skrupulatny, pamiętaj, że punktowane są wyłącznie odpowiedzi zaznaczone w arkuszu egzaminacyjnym.

Jak zdać maturę z matematyki na 30 procent?

Aby zdać maturę z matematyki na poziomie podstawowym, musisz uzyskać minimum 30% na egzaminie, a to oznacza 15 udzielonych poprawnie odpowiedzi. Jak tego dokonać? Wystarczy tak naprawdę dobrze opracowana strategia. Pozytywny wynik egzaminu możesz uzyskać już na etapie rozwiązywania zadań zamkniętych, z których łącznie można zebrać 20 punktów. Przygotuj się z zadań typowanych jako „pewniaki” i skup się na maksymalnym podkręcaniu wyniku. Nie odpuszczaj, nawet jeśli uznasz, że odpowiedziałeś poprawnie na 15 pytań. Staraj się uzyskać jak najwięcej punktów z pozostałych zadań, dzięki którym będziesz mieć pewność, że zdasz maturę.

Jak zdać maturę z matematyki? Książka do nauki

Książki do matury z matematyki dobieraj pod kątem kilku czynników:

 • poziom matury – podstawowy lub rozszerzony,
 • samodzielność w rozwiązywaniu problemów,
 • oczekiwania względem wyniku,
 • czas, jaki pozostał Ci na przygotowanie się do matury.

Jeżeli zdajesz maturę podstawową z matematyki, możesz śmiało sięgnąć po książki i repetytoria maturalne Wydawnictwa Operon, w których znajdziesz szczegółowe rozwiązania zadań, przedstawione krok po kroku. Szczególnie polecane jest „Vademecum”, podzielone na kilkanaście działów, w których znajdziesz zadania zamknięte, a także krótkiej i rozszerzonej odpowiedzi.

Dla tych, którzy mają bardzo duże braki wiedzy, na początek pomocne okażą się książki wyjaśniające najprostsze zagadnienia (m.in. wyrażenia algebraiczne, funkcje, równania i nierówności) oraz zawierające małą ilość zadań do wykonania (te skierowane typowo do maturzystów mogą okazać się zdecydowanie za trudne) – warte polecenia może być w tym przypadku „ABC Maturzysty” Wydawnictwa Adamantan.

Jeżeli natomiast zdajesz rozszerzoną maturę z matematyki, sięgnij po książki autorstwa Andrzeja Kiełbasy – znajdziesz w nich ponad 2000 zadań, których dokładne przerobienie zapewni Ci bardzo dobry wynik na egzaminie.

Jak zdać maturę z matematyki na poziomie podstawowym? Typy zadań

Każdy przedmiot, który obejmuje matura, matematyka również, ma za zadanie sprawdzić, jak rozumiesz treść zadań, a także w jaki sposób określasz dane i rozwiązujesz problemy. Wspomniana wcześniej analiza arkuszy z poprzednich lat pozwoli Ci zauważyć, że każdego roku pojawiają się określone typy zadań – jeśli dobrze się z nich przygotujesz, możesz być pewien, że zdasz maturę na poziomie podstawowym:

 • umiejętność wykonywania działań na pierwiastkach i potęgach – na maturze z matematyki praktycznie zawsze pojawiają się polecenia, które wymagają użycia wzorów skróconego mnożenia – znajdziesz je w specjalnej karcie dołączonej do arkuszy egzaminacyjnych;
 • zadania z funkcji kwadratowej – wymagające narysowania wykresu funkcji, znalezienia miejsca zerowego, a także zapisania funkcji w postaci ogólnej, iloczynowej lub kanonicznej;
 • zadania z funkcji liniowej – wymagające rozwiązania równości lub nierówności, zbadania równoległości i prostopadłości prostych czy obliczenia miejsc zerowych;
 • zadania z geometrii płaskiej – związane z obliczeniem pola, obwodu, długości boku kwadratu, prostokąta, rombu, trapezu, równoległoboku czy przekątnej trójkąta. W zadaniach tych bardzo często pojawia się twierdzenie Pitagorasa oraz zasada podobieństwa trójkątów;
 • zadania z geometrii przestrzennej – pytania dotyczą zazwyczaj objętości, długości krawędzi, pola powierzchni oraz przekątnych figur przestrzennych: sześcianów, graniastosłupów czy prostopadłościanów.

Jak zdać maturę z matematyki – arkusze z poprzednich lat

Jednym z najskuteczniejszych, ale jednocześnie czasochłonnych sposobów na przygotowanie się do matury z matematyki, jest rozwiązywanie arkuszy egzaminacyjnych z poprzednich lat. Znajdziesz je na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Dzięki nim zmierzysz się z próbnymi zadaniami i sprawdzisz swoją wiedzę przed nadchodzącym egzaminem – do arkuszy dołączone są klucze odpowiedzi, a więc szybko zweryfikujesz ewentualne luki i przekonasz się, który z działów warto jeszcze powtórzyć. Jeżeli zastanawiasz się nad tym, jak zdać maturę z matematyki, zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym, arkusze mogą okazać się dużym ułatwieniem – pozwolą Ci oswoić się ze specyficzną formułą zadań maturalnych – zobaczysz między innymi, w jaki sposób konstruowane są pytania, jak wyglądają odpowiedzi, a także w jaki sposób będziesz oceniany przez egzaminatorów.

Vademecum – matura z matematyki

Vademecum maturalne z matematyki zawiera cały obszerny materiał, niezbędny do przygotowania się do egzaminu w jego aktualnie obowiązującej formie. Może zawierać zagadnienia z poziomu podstawowego i rozszerzonego w ramach jednej książki lub w osobnych wydaniach. Vademecum do matury z matematyki powinno być zgodne z obowiązującą w danym roku podstawą programową. To doskonała pomoc naukowa nie tylko dla maturzystów, ale także dla uczniów młodszych klas liceum, którzy chcą powtórzyć materiał lub przygotować się do kartkówki. Do wyboru masz książki: Vademecum matura – matematyka różnych wydawnictw, w tym wspomnianego wcześniej Operon-u, a także Wydawnictwa Greg czy Nowa Era. Ważne, aby każdy dział w vademecum był poprzedzony wiedzą teoretyczną oraz użytecznymi wskazówkami.

Jakie repetytorium do matury z matematyki wybrać?

Zamiast samodzielnie analizować podstawę programową, lepiej zaopatrzyć się w dobre repetytorium do matury z matematyki, dzięki któremu jeszcze raz powtórzysz wszystkie najistotniejsze zagadnienia. Zadania powinny być ułożone tematycznie, a ich rozwiązania wyjaśnione krok po kroku. Jakie repetytorium do matury z matematyki warto wybrać? Najlepiej takie, w którym zadania są zbudowane w podobny sposób jak te znajdujące się w arkuszu maturalnym – pozwoli Ci to oswoić się z ich formą. Dobrze, jeśli wszystkie zadania w repetytorium będą opatrzone szczegółowym wyjaśnieniem, jak je rozwiązać krok po kroku.

Przewodnik maturalny „Zaoraj maturę”

Jedną z najtrudniejszych i najbardziej kłopotliwych zarazem dziedzin jest matematyka – matura z tego przedmiotu może przyprawiać o prawdziwy zawrót głowy. Nie oznacza to jednak, że do egzaminu nie możesz podejść strategicznie. Zamiast korzystać ze wszystkich książek, repetytoriów i arkuszy egzaminacyjnych, których studiowanie zajmie Ci pewnie kilka miesięcy, lepiej przyswoić sobie jedynie niezbędny, znacząco okrojony materiał, dostępny w jednym przewodniku. Z naszym e-bookiem „Zaoraj maturę” opanujesz tylko to, co jest Ci potrzebne, aby zdać maturę z matematyki.

Przygotowany przez nas poradnik zawiera wyselekcjonowany materiał, który z łatwością opanujesz w 10 dni. To przewodnik w formacie PDF, który odtworzysz na swoim smartfonie, tablecie, komputerze czy czytniku e-booków. Znajdziesz w nim pomocne odnośniki do filmików, ćwiczeń i zadań matematycznych czy arkuszy egzaminacyjnych.


Jak dobrze zdać maturę z matematyki? Zaoraj maturę z naszym przewodnikiem!

Przewodnik „Zaoraj maturę” zawiera materiał, dzięki któremu skupisz się na kluczowych, a co za tym idzie – najwyżej punktowanych zadaniach. Taka strategia pozwoli Ci bez problemu zdać maturę z matematyki na 30%. Dzięki naszemu autorskiemu systemowi:

 • uzyskasz wysoki wynik w części zamkniętej, dzięki czemu w części otwartej będziesz mógł odpuścić najtrudniejsze i najbardziej czasochłonne zadania,
 • przygotujesz się do matury z matematyki w 10 dni – system podzieliliśmy na 10 działów, z czego każdy opanujesz w jeden dzień (w ciągu 2-3 godzin),
 • przyswoisz tylko niezbędny materiał za pomocą prostych ćwiczeń.

System kosztuje tylko 19 zł – to o wiele mniej niż płatne kursy, książki, vademecum czy repetytorium maturalne z matematyki, w przypadku których nie masz nawet pewności, że uzyskasz pozytywny wynik na egzaminie. Nasz system pozwoli Ci zdać maturę z matematyki na poziomie podstawowym (na około 40%). To koło ratunkowe przede wszystkim dla tych, którzy obawiają się, że nie będą w stanie udzielić odpowiedzi nawet na 30%. E-book może także posłużyć prymusom jako skuteczna powtórka najważniejszych zagadnień.

Nie zastanawiaj się dłużej, jak zdać maturę z matematyki - z naszym e-bookiem czeka Cię tylko 10 dni naprawdę przyjemnej nauki, zdany egzamin, a potem już tylko najdłuższe wakacje w Twoim życiu!


Potrzebujesz pomocy też z innych przedmiotów? Mamy systemy do wszystkich przedmiotów obowiązkowych!

Kup Teraz